در نقل و انتقال خودرو  مانند  سایر معاملات، فروشنده و خریدار باید قرارداد داشته باشند که در آن طرف های  قرارداد، مشخصات کامل خودرو و زمان تنظیم سند به طور کامل و دقیق مشخص  شود. در این قرارداد باید کلیه نکاتی که منافع هر دو نفر ایجاب می‌کند و  نیز هر آنچه که ممکن است عدم درج آن در آینده باعث بروز اختلاف شود ذکر  گردد.

فک پلاک خودرو

  

فک پلاک خودرو یکی از مراحلی است که در انتقال خودرو انجام می‌شود. و قوانین و ضوابط مخصوص به خود را دارد. به گزارش

مجله دلتا یکی از مهم ترین و رایج ترین معاملاتی که بین مردم انجام می‎شود نقل و  انتقال خودرو است. بنابراین لازم است که افراد جامعه از نکات حقوقی و  قوانین و مقررات مربوط به این گونه معاملات آگاه باشند تا دچار مشکلات و  دردسر نشوند. در ادامه با ما همراه باشید.

در خرید و فروش خودرو چه مراحلی طی می‌شود؟

در خرید و فروش انواع خودرو و تنظیم سند آن، مراحل زیر به ترتیب باید اعمال شود:

۱.قرارداد (مبایعه نامه)؛

در نقل و انتقال خودرو  مانند سایر  معاملات، فروشنده و خریدار باید قرارداد داشته باشند که در آن طرف های  قرارداد، مشخصات کامل خودرو و زمان تنظیم سند به طور کامل و دقیق مشخص شود.  در این قرارداد باید کلیه نکاتی که منافع هر دو نفر ایجاب می‌کند و نیز هر  آنچه که ممکن است عدم درج آن در آینده باعث بروز اختلاف شود ذکر گردد.  برخی از این موارد عبارتند از :

 • مشخصاتی از قبیل مدل، رنگ، وسایل موجود خودرو، تک سوخت یا دو گانه سوز بودن آن و …
 • تعهدات طرف های قرارداد مانند قیمت تمام شده و نحوه و مراحل پرداخت آن از سوی خریدار
 • زمان تحویل خودرو ( به همراه بیمه شخص ثالث و کارت سوخت و ابزار آن و …) از سوی فروشنده به خریدار
 • توافق بر زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو
 • زمان حضور در دفتر خانه
 • تکلیف فروشنده به پرداخت کلیه بدهی‌ های خودرو اعم از عوارض سالانه  شهرداری (مخصوص سواری و وانت دوکابین) و مالیات (مخصوص کلیه وانت‌ ها و  سواری‌ های کار)

فک پلاک

2.تعویض پلاک خودرو؛

پس از تنظیم قرارداد، فروشنده و خریدار  برای رسمی کردن معامله به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و در آنجا ضمن  ارائه مدارک و مستندات، اقدام به فک پلاک قبلی خودرو و نصب پلاک جدید برای  خریدار کنند. مدارک لازم برای این کار عبارتند از:

 • مدارک شناسائی فروشنده و خریدار
 • برگ سبز خودرو
 • بنچاق به نام فروشنده ( بنچاق قطعی منقول) و برگ کمپانی
 • معاینه فنی
 • مدارک مربوط به احراز آدرس و محل ست خریدار (نظیر سند منزل یا اجاره  نامه با کد رهگیری و قبوض برق و تلفن به نام خریدار یا بستگان درجه اول وی  البته در رویه موجود مراکز فک پلاک ، اگر خریدار برای اولین بار اقدام به  اخذ پلاک می‌کند نیازی به موارد مذکور در احراز محل ست وی نیست).

لازم به ذکر است، در مواردی که فروشنده یا  خریدار یا هر دو، نتوانند و یا تمایل نداشته باشند برای فک پلاک حضور  یابند، می‌توانند به دفتر خانه مراجعه و برای این امر درخواست تنظیم وکالت  کنند.

وکالت فک پلاک خودرو به چند روش امکانپذیر است؟

تقاضای تنظیم وکالت برای فک پلاک خودرو که در دفترخانه صورت می‌گیرد در دو حالت امکان پذیر است؛

۱.تنظیم وکالت کاری و فک پلاک؛

در این حالت فروشنده به خریدار وکالت  می‌دهد که به عنوان نماینده و وکیل وی (و بدون نیاز به حضور فروشنده) به  مراکز تعویض پلاک مراجعه و مراحل قانونی را انجام داده و پس از فک پلاک  خودرو، مجددا به همراه فروشنده جهت تنظیم سند قطعی خودرو به دفترخانه  مراجعه می‌کنند. در این روش فروشنده برای امضای سند قطعی مجددا باید در  دفتر خانه حضور یابد.

۲.تنظیم وکالت فروش خودرو؛

با امضای فروشنده، دیگر نیازی به حضور وی  در مراکز فک پلاک و دفتر خانه نیست و کلیه مراحل توسط خریدار ( که از طرف  او وکالت دارد) انجام می‌شود. البته با تنظیم وکالت، عرفاً، فروشنده که جهت  حضور در مراکز تعویض پلاک عذری دارد، هزینه وکالت را باید پرداخت کند.

برگ سبز خودرو

تنظیم سند قطعی در دفاتر اسناد رسمی

مطابق قانون، پس از فک پلاک خودرو،  فروشنده و خریدار باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و سند قطعی خودرو را  تنظیم و امضا کنند. زیرا برگ سبز خودرو به هیچ عنوان سند مالکیت خودرو  محسوب نمی‌شود.

مدارکی که جهت تنظیم سند قطعی مورد نیاز است عبارت است از :

 • برگ سبز جدید (شناسنامه خودرو)
 • تائیدیه نقل و انتقال خودرو (صادره در مراکز تعویض پلاک)
 • بنچاق قبلی و یا برگ کمپانی (به نام فروشنده)
 • اصل مدارک شناسایی فروشنده و خریدار
 • بیمه نامه شخص ثالث و کارت سوخت
 • برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری (تا پایان سال قبل، برای سواری‌ ها و وانت‌ های دوکابین)

همچنین بخوانید:

وجه التزام در قراردادها 

خرید و فروش املاک قولنامه ای 

حق تعیین مسکن با مرد است یا زن؟ 

با وجود پارکینگ مزاحم در ساختمان چه باید کرد؟ 

معامله قولنامه ای چه ویژگی هایی دارد؟ 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

موسسه خیریه سگال

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود آهنگ درجی: دریچه ای رو به فرهنگ، زبان، مردم و خاک طالقان شرکت ایمن معدن مولد Free ebooks سازمان مجاهدین خلق(خائنان پلید) اجرای و ساخت المان های شهری و تولید انواع سیستم های روشنایی درکرمان دانستنیهای توپخانه دبستان نسرین شعاعی الماس سرخ نمایندگی فروش محصولات چوبی و دکوراتیو nb گاه نوشته های من